Oczy są zwierciadłem duszy, a w komunikacji niewerbalnej stanowią sporą jej część. Ponadto ze stanu skóry wokół oczu możemy wyczytać symptomy chorobowe znajdujące się głęboko w organizmie. Dlatego tak bardzo przejmujemy się ich wyglądem.
Skóra okolic oczu jest cieńsza w stosunku do pozostałych obszarów twarzy i waha się między 0,5 a 1 mm. Charakteryzuje się małą ilością gruczołów łojowych, cienką skórą właściwą, luźną tkanką podskórną i wygładzoną granicą skórno-naskórkową. Taka budowa sprawia, że naczynia są płytko ułożone i bardziej widoczne, skóra jest wiotka, skłonna do podrażnień, alergii, obrzęków, podatna na czynniki zewnętrzne i w pierwszej kolejności widać na niej oznaki starzenia.
Do głównych defektów tej okolicy zaliczamy zmarszczki kąta oka (kurze łapki), zmarszczki pod oczami (śmiechowe), zwiotczenie skóry powiek, opadanie powieki górnej, pojawienie się bruzdy nosowo-jarzmowej (dolina łez), opuchlizny, cienie oraz zmiany dermatologiczne: kępki żółte, włókniaki, prosówki, gruczolaki potowe.
Z wszystkimi defektami można sobie poradzić dzięki codziennej pielęgnacji oraz odpowiednim zabiegom estetycznym (m.in. radiofrekwencja mikroigłowa, mezoterapia igłowa, toksyna botulinowa) i chirurgicznym (blefaroplastyka).
Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą blefaroplastyka, toksyna botulinowa i mezoterapia igłowa bazująca głównie na kwasie hialuronowym, bursztynianie sodu i polinukleotydach .
Na szczególną uwagę zasługuje bursztynian sodu, który jest silnym antyoksydantem, hamującym starzenie i degradację włókien podporowych, czym samym zabezpiecza przed wiotką skórą powiek. Ten efekt wzmacniany jest przez działanie kwasu hialuronowego, który intensywnie nawilżając stwarza sprzyjające środowisko dla fibroblastów produkujących kolagen i elastynę. W efekcie działania synergistycznego tych dwóch składników, skóra okolicy oka staje się jędrna, sprężysta i pozbawiona zmarszczek. Dodatkowo bursztynian sodu niweluje plamy i przebarwienia oraz zabezpiecza przed powstawaniem nowych. Wspomaga także oddychanie komórkowe i poprawia ogólną kondycje skóry, co jest niezwykle istotne w przypadku osób pracujących przed komputerem, telefonem i żyjących w ciągłym pośpiechu i stresie.
Efekty po zabiegu:
- zagęszczenie skóry i spłycenie zmarszczek
- zmniejszenie cieni i poprawa mikrokrążenia
- zniwelowanie przebarwień i ochrona przed powstawaniem nowych
- nawilżenie, rozświetlenie
Zawarte w kolejnym preparacie polinukleotydy (7,5mg/ml) intensywnie biorestrukturyzują skórę liftingując ją i głęboko nawilżając. Zabiegowi poddawana jest cała okolica oczu – górna i dolna powieka, kurze łapki i brew.
Działanie opiera się na trzech mechanizmach:
- pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu i zagęszczeniu skóry oraz jej lifting
- antyoksydacji, gdzie stres oksydacyjny jest redukowany poprzez wiązanie wolnych rodników
- głębokie nawilżenie tkanek, polinukleotydy wiążą wodę i zatrzymują ją w przestrzeni międzykomórkowej, co przywraca blask i ujędrnia skórę
Wykorzystanie polinukleotydów wpływa na naturalną regenerację i odbudowę skóry oraz uzupełnienie ubytków (dolina łez) bez nadmiernego przerysowania co stanowi znaczną przewagę nad klasycznymi wypełniaczami bazującymi tylko na kwasie hialuronowym.