Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Perspektywy rekonstrukcji piersi z użyciem tkanki tłuszczowej

W piątek 11 grudnia 2020 odbył się webinar poświęcony Perspektywom Rekonstrukcji Piersi z użyciem tkanki tłuszczowej. Organizatorem webinaru był doktor Jerzy Kolasiński.

W trakcie trzygodzinnych obrad poruszono wiele interesujących zagadnień. Na wstępie doktor Patrick Mallucci podzielił się swoim doświadczeniem w stosowaniu implantów ultralekkich. Podkreślił, że ich główną zaletą jest znacznie mniejsza waga, co ma ogromne znaczenie w korekcjach piersi o skąpej tkance podskórnej oraz gdy zachodzi potrzeba użycia dużych implantów.

Michał Wszoła przedstawił jakie istnieją dziś możliwości klonowania i biodruku tkanki tłuszczowej i co czeka nas w najbliższej przyszłości.

Następnie doktor Jerzy Kolasiński podzielił się swoim doświadczeniem w rekonstrukcji piersi po całkowitej mastektomii. Na przykładach pokazał, że takie rekonstrukcje są możliwe i, co ważne, bardzo bezpieczne dla pacjentów.

Swoim ogromnym doświadczeniem w zakresie rekonstrukcji piersi po podskórnej mastektomii podzielił się Profesor Fabio Santanelli di Pompeo. Odpowiednio przygotowana i podawana tkanka tłuszczowa pozwala, jego zdaniem, na odbudowanie całkowicie naturalnych piersi.

Niezmiernie ciekawe dane przedstawił doktor Paweł Pyka. W oparciu o liczne publikacje wykazał całkowite bezpieczeństwo onkologiczne stosowania tkanki tłuszczowej w zabiegach rekonstrukcji piersi po przebytej chorobie nowotworowej.

W webinarze uczestniczyło liczne grono chirurgów plastyków i chirurgów onkologów. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt znaczącej liczby młodych lekarzy. Tak duże zainteresowanie mobilizuje by kontynuować edukację w takiej formie.