Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Kiedy najczęściej wykonuje się operację zmniejszenia piersi? Na czym ona polega?

Operacja zmniejszenia piersi jest rozległym zabiegiem chirurgicznym, wykonywanym najczęściej w przypadku dużych piersi utrudniających normalne życie. Posiadanie tak dużego „balastu” z przodu klatki piersiowej może nadto bardzo niekorzystnie wpływać na stan kręgosłupa.

Wiele kobiet z bardzo dużym biustem zazdrośnie patrzy na te, które mogą swobodnie uprawiać sport, biegać, pływać. Duży biust może być źródłem wielu kompleksów już we wczesnej młodości. Bywa, że staje się powodem uszczypliwych docinków i złośliwych dowcipów ze strony rówieśników. W takim przypadku pacjentka jest szczególnie umotywowana do zabiegu zmniejszenia piersi.

Operacja polega na wycięciu części gruczołu i jego przemodelowaniu. Najczęściej udaje się zachować podstawową funkcję piersi, jaką jest ich zdolność do karmienia w okresie połogu.

Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym (narkozie). Pacjentka pozostaje w klinice najczęściej dwa dni. Początkowo piersi są modelowane za pomocą specjalnego opatrunku. Ostateczny kształt uzyskują po dwóch, trzech miesiącach.

Operacja redukcji piersi znacznie poprawia ich kształt i rozmiar, natomiast pozostawia blizny. Mogą być one mniej lub bardziej rozległe – zależnie od techniki operacyjnej. Stąd operacja redukcji piersi jest zarezerwowana dla kobiet głęboko umotywowanych, które – zdając sobie sprawę z korzyści i konsekwencji – stawiają na pierwszym miejscu zdrowie i komfort życia.