Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Jak wykonywany jest zabieg powiększenia piersi? Jakie cięcia skórne są najczęściej stosowane? Gdzie umieszcza się protezy?

Operacja powiększenia piersi wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Protezy piersiowe umieszcza się pod mięśniem piersiowym większym lub pod gruczołem piersiowym.

Lokalizacja protez zależy m.in. od tego, jaki jest kształt i wielkość piersi przed operacją. Umieszczenie protez pod mięśniem jest korzystniejsze dla kształtu piersi i bezpieczniejsze. Rzadziej dochodzi w tym przypadku do powikłań zapalnych i rozwoju torebki dookoła protezy. Jednak jeśli piersi są umiarkowanie opadające, wówczas protezy można umieścić jedynie pod gruczołem.

W przypadku lokalizacji protez pod mięśniem piersiowym należy liczyć się z większymi dolegliwościami bólowymi w pierwszych dniach po operacji.

Istnieje szereg cięć skórnych, poprzez które wprowadza się protezy piersiowe. Jednak najczęściej stosowane są cięcia w okolicy fałdu podpiersiowego, w okolicy pachy lub otoczki brodawki piersiowej. Cięcia mają najczęściej długość 3-4 cm, a pozostające blizny są nieznacznie widoczne. Lokalizacja cięć zależy od indywidualnych preferencji chirurga oraz sugestii pacjentki.