tel. +48 61 81 87 550

Piękno jest w Tobie

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Jak wykonywany jest zabieg powiększenia piersi? Jakie cięcia skórne są najczęściej stosowane? Gdzie umieszcza się protezy?

Operacja powiększenia piersi wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Protezy piersiowe umieszcza się pod mięśniem piersiowym większym lub pod gruczołem piersiowym.

Lokalizacja protez zależy m.in. od tego, jaki jest kształt i wielkość piersi przed operacją. Umieszczenie protez pod mięśniem jest korzystniejsze dla kształtu piersi i bezpieczniejsze. Rzadziej dochodzi w tym przypadku do powikłań zapalnych i rozwoju torebki dookoła protezy. Jednak jeśli piersi są umiarkowanie opadające, wówczas protezy można umieścić jedynie pod gruczołem.

W przypadku lokalizacji protez pod mięśniem piersiowym należy liczyć się z większymi dolegliwościami bólowymi w pierwszych dniach po operacji.

Istnieje szereg cięć skórnych, poprzez które wprowadza się protezy piersiowe. Jednak najczęściej stosowane są cięcia w okolicy fałdu podpiersiowego, w okolicy pachy lub otoczki brodawki piersiowej. Cięcia mają najczęściej długość 3-4 cm, a pozostające blizny są nieznacznie widoczne. Lokalizacja cięć zależy od indywidualnych preferencji chirurga oraz sugestii pacjentki.