tel. 61 81 87 550
Piękno jest w Tobie

Chirurgiczne warsztaty w Orlando

Chirurgiczne warsztaty w Orlando – strategia, dydaktyka, wymiana doświadczeń
XII Live Surgery Workshop International Society of Hair Restoration Surgery

W dniach 15-18 marca 2006 odbyły się w Orlando – Floryda 12 Warsztaty poświęcone chirurgii odtwórczej włosów. Zorganizował je jak zwykle doskonale dr Matt Leavitt i dr David Perez-Meza. Wzięło w nich udział ponad 180 lekarzy z całego świata. Zdecydowana większość uczestników przyjechała tu po to by zdobywać wiedzę z zakresu tej coraz popularniejszej dziedziny chirurgii. Służyło im doświadczeniem grono najwybitniejszych chirurgów będących niekwestionowanymi autorytetami z dziedziny chirurgii odtwórczej włosów z aktualnym prezydentem ISHRS dr Paulem Rose na czele. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się sesja poświęcona aktualnym możliwościom klonowania włosów. Przewodził jej dr Ken Washenik. Mimo ogromnego postępu w tej dziedzinie marzenia o rychłym klonowaniu włosów można odłożyć na kolejne kilka lat.

Dr James Harris przewodził sesji poświęconej tak modnej ostatnio metodzie FUE (follicular Unit Extraction). Mimo postępu w tej dziedzinie jedynie 5-7% zabiegów jest wykonywanych przy użyciu tej techniki. Nie jest ona bowiem panaceum na wszystkie rodzaje łysienia i jest zarezerwowana raczej do dokładnie sprecyzowanych przypadków ubytków włosów na głowie. Jak zawsze podczas warsztatów przedstawiano wyniki badań doświadczalnych realizowanych podczas poprzednich warsztatów. Wśród prelegentów nie zabrakło dr Kolasińskiego, który dzielił się uczestnikami swoimi doświadczeniami w leczeni różnego rodzaju łysienia oraz zaprezentował swoje nowe narzędzie do pobierania przeszczepów metodą FUE (FUE-cone pen).

Popołudnia uczestnicy spędzali na salach operacyjnych obserwując światowych liderów przy pracy. Ogromne zainteresowanie wzbudził dr Marcelo Galdenman prezentując swoją technikę przeszczepu rzęs. Wśród operatorów znalazł się także dr Jerzy Kolasiński demonstrując opracowaną przez siebie technikę four-hand-stick-and-place.
Warsztaty poprzedzone były zebraniem Zarządy International Society of Hair Restoration Surgery – uczestniczył w nich także dr Jerzy Kolasiński. Omówiono najważniejsze zagadnienia związane ze strategią Towarzystwa na najbliższe lata m/i proces przyjmowania ISHRS do AMA (American Medical Asociation).

Jak zwykle warsztaty to nie tylko wykłady i operacje. To także liczne imprezy towarzyszące, które służą jeszcze lepszej integracji środowiska lekarzy zajmujących się leczeniem łysienia.

Doskonała, pogoda sprawiła, że powiało latem w te ostatnie zimowe dni tego roku.

Dr Jerzy Kolasiński z organizatorem warsztatów dr Davidem Perez-Meza

Dr Jerzy Kolasiński z organizatorem warsztatów dr Davidem Perez-Meza

Prace badawcze

Prace badawcze

Najlepsi chirurdzy w akcji

Najlepsi chirurdzy w akcji

grono przyjaciół: od lewej Dr Carlos J. Puig, Dr Paul Rose (prezydent ISHRS), Dr Jerzy Kolasiński

Grono przyjaciół: od lewej Dr Carlos J. Puig, Dr Paul Rose (prezydent ISHRS), Dr Jerzy Kolasiński