tel. +48 61 81 87 550

Piękno jest w Tobie

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Sculptra – Kwas L-polimlekowy

Sculptra logoProces starzenia się skóry twarzy spowodowany jest utratą elastyczności skóry, zanikiem tkanki tłuszczowej podskórnej oraz jej przemieszczaniem się ku dołowi. Dochodzi też do stopniowej resorpcji kości stanowiących rusztowanie dla tkanek miękkich oraz opadania i zaniku samych tkanek miękkich. Opadające policzki uwidaczniają trzy charakterystyczne linie twarzy : tzw. doliny łez dające wyraz zmęczonych oczu, fałdy lub bruzdy nosowo-wargowe oraz tzw. linie marionetek powodujące powstawanie tzw. chomiczków i nieregularnego obrysu owalu dolnej części twarzy. Wszystkie te zmiany powodują, że starzejąca się twarz wygląda smutno i wydaje się być zmęczoną.

Inwazyjne metody usuwania objawów starzenia skóry twarzy, do których zaliczamy korekcję powiek czy lift twarzy, nie mają wpływu na jakości i jędrności skóry, która z wiekiem staje się coraz bardziej wiotka i coraz mniej elastyczna. W tym miejscu, jako uzupełnienie tego typu procedur warto skorzystać z kuracji kwasem L-polimlekowym.

Kwas L-polimlekowy (PLLA), preparat o nazwie Sculptra, jest polimerem kwasu mlekowego. To syntetyczny, biodegradowalny, biokompatybilny i neutralny immunologicznie materiał, którego podanie nie wymaga wykonywania wcześniejszych testów alergicznych.

Kwas L-polimlekowy w medycynie znany jest już od lat 60-tych ubiegłego wieku. Znalazł szerokie zastosowanie w produkcji wchłanialnych szwów chirurgicznych, implantów wewnątrzkostnych i tkanek miękkich, a także w stomatologii jako implanty (śruby, bolce, protezy) oraz jako nośniki stałego uwalniania składników bioaktywnych. W dermatologii i chirurgii estetycznej stosowany jest od kilkunastu lat.

Sculptra

W 1999 roku w Europie kwas L-polimlekowy zarejestrowany został jako implant do podania w postaci iniekcji i od tego momentu wykorzystywany jest do korekty utraconej objętości twarzy, płytkich i głębokich zmarszczek skóry twarzy oraz wypełniania blizn. W 2004 FDA (Food and Drug Administration) czyli Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków zatwierdziła jego zastosowanie do leczenia lipoatrofii, zanikowych zmian tkanki tłuszczowej twarzy u pacjentów z ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV). Z czasem możliwości korzystania z kwasu rozszerzono. Sculptrę stosuje się w celu przywracania utraconej objętości twarzy, leczenia zmarszczek, trądziku oraz zanikowych i wciągniętych blizn w obrębie twarzy i innych części ciała.

Sculptra

Jakie ma działanie i zastosowanie preparat Sculptra w obrębie skóry?

Podanie preparatu Sculptra powoduje stopniową i powolną syntezę nowych włókien kolagenu poprzez stymulację fibroblastów znajdujących się w miejscu iniekcji. Powoduje wzrost napięcia i zwiększa objętość tkanek miękkich co pozwala na wymodelowanie konturów twarzy, kształtów żuchwy i podbródka. Skóra staje się bardziej napięta, wygładzona, pełniejsza i jędrna. Poprawia się również jakość skóry. Efekt odmłodzenia skóry uzyskuje się poprzez dodanie jej utraconej objętości.

Sculptra

 

Sculptra ma szerokie zastosowanie w celu uzyskania efektu liftingu dolnej części twarzy, wewnętrznej powierzchni ramion oraz brzucha. Może również stanowić leczenie z wyboru w korektach ubytków pooperacyjnych, dużych blizn zanikowych czy nawet nierówności po zabiegach odsysania tkanki tłuszczowej, liposukcji.

Sculptra

Jak działa Sculptra – wideo?

Poniżej wideo prezentuje działanie preparatu Sculptra. Wideo jest w języku angielskim.

Kiedy zabieg daje widoczny efekt ujędrnienia i wypełnienia?

By osiągnąć dobry efekt należy wykonać 3-4 zabiegi w odstępach od 4 do 6 tygodni.  Spodziewany efekt widoczny jest po około 3 miesiącach od ostatniego zabiegu i utrzymuje się nawet do 36 miesięcy.

Jak podaje się preparat Sculptra i w jakie okolice ciała można go stosować?

Zabieg podania preparatu trwa około 15 – 30 minut. Stosowane jest znieczulenie miejscowe, najczęściej maścią Emla. Po zabiegu zauważalne są podbiegnięcia krwawe i siniaczki. Przez kilka dni można zaobserwować rumień i obrzęk. Niezwykle ważny jest umiarkowany masaż okolic leczonych, stosowany kilka razy dziennie po pięć minut przez okres do 14 dni. Masaż zabezpiecza przed tworzeniem się podskórnych grudek. Po okresie 10 do 14 dni pierwsze objawy iniekcji mijają i należy cierpliwie czekać 6-8 tygodni by zauważyć poprawę stanu skóry.

Przeciwskazaniem to tego typu zabiegu są wszelkie choroby miejscowe skóry jak zapalenia i zakażenia, stosowanie leków przeciwzakrzepowych, okres ciąży i karmienia, jak również młody wiek pacjenta.

Czy zabieg ostrzyknięcia kwasem L-polimlekowym można łączyć z innymi zabiegami na skórze twarzy?

Najczęściej podczas zabiegu preparatem ostrzykuje się skórę całej twarzy i dekoltu, stąd nie wolno łączyć go w tym samym czasie z innymi zabiegami w obrębie tej samej okolicy. Natomiast podanie preparatu Sculptra stanowi doskonałe uzupełnienie wszelkich zabiegów małoinwazyjnych jak ostrzyknięcie toksyną botulinową i kwasem hialuronowym czy zabiegów inwazyjnych chirurgicznych jak korekcja powiek i lift twarzy.

Sculptra – zdjęcia przed i po

Sculptra - zdjęcia przed i po

Sculptra - zdjęcia przed i po

Sculptra - zdjęcia przed i po