tel. +48 61 81 87 550

Piękno jest w Tobie

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Renuvion, czyli „zimna” plazma

Co to jest plazma?

Pojęcie plazmy zostało wprowadzone w 1928 roku przez amerykańskiego fizykochemika Irvinga Langmuira, zdobywcy nagrody Nobla w 1932 roku. Plazma zwana jest czwartym we wszechświecie stanem skupienia materii (trzy podstawowe to: ciało stałe, ciecz i gaz). Jest ona zjonizowanym gazem, który przewodzi ładunki elektryczne.

J-Plazma Renuvion, czyli „zimna” plazma

Wyróżniamy jej dwie postacie:

  • plazmę „gorącą”, będącą składnikiem gwiazd i powstającą podczas wybuchu bomby wodorowej,
  • plazmę „zimną”, niskotemperaturową tzw. coldplasma, która powstaje w temperaturze pokojowej.

Zjawiskiem powstawania plazmy jest także błyskawica i zorza polarna.

J-Plazma Renuvion
J-Plazma Renuvion

Plazma niskotemperaturowa składa się z mieszaniny zjonizowanych oraz niezjonizowanych cząsteczek i atomów, w stanie podstawowym lub wzbudzonym, wolnych rodników gazu np. tlenu, azotu, ozonu oraz elektronów i promieniowania UV.

Do czego się ją wykorzystuje?

Plazma niskotemperaturowa działa przeciw bakteriom, drożdżom, pleśniom i wirusom w różnych ich postaciach. Działanie jej polega na uszkodzeniu komórek tych mikroorganizmów poprzez:

  • uszkodzenie ściany i błony komórkowej, czyli przerwanie ich ciągłości na skutek uderzeń reaktywnymi składnikami plazmy, co doprowadza do lizy (rozpadu) komórek.

J-Plazma Renuvion

  • uszkodzenie DNA przez powstające promienie UV o wysokiej wartości energetycznej i dużym stopniu absorpcji przez cząsteczki DNA i RNA, co doprowadza do fragmentacji nukleoidu jąder komórkowych.

J-Plazma Renuvion

Zimna plazma wykorzystywana jest w oczyszczaniu produktów żywnościowych z mikroorganizmów, nie zmieniając ich struktury i ich właściwości smakowych czy zapachowy. Zupełnie inaczej niż w przypadku obróbki termicznej. A szczególnie, w dekontaminacji drobnoustrojów z produktów takich jak: warzywa, owoce, mięso, przyprawy, nasiona i soki.

Stosowana jest również w stomatologii i w leczeniu nowotworów, czyli w ginekologii, chirurgii onkologicznej, urologii, kardiochirurgii czy torakochirurgii. Jej działanie polega z jednej strony na usuwaniu mikroorganizmów z powierzchni biologicznych i sprzętu medycznego, a z drugiej zaś strony, koncentrując jej działanie na komórkach fizjologicznych i nowotworowych, hamuje rozwój nowotworów, przyspieszając gojenie trudnych ran.

Działanie plazmy zależy od wielkości dawki. Małe dawki niszczą drobnoustroje, średnie przyspieszają gojenie ran, zwiększając proliferację komórek, wydzielanie czynnika wzrostu oraz apoptozę komórek nowotworowych. Wysokie dawki są jednak szkodliwe dla wszystkich komórek.

Czym jest Renuvion?

J-Plazma Renuvion

Technologia kosmetyków Renuvion jest wynikiem szeroko zakrojonych badań naukowego i rozwóju klinicznego.

Renuvion to unikalna technologia stworzona w USA, łącząca plazmę helową (gaz) z energią elektryczną, radiową (RF – radiofrequency). Połączenie obu energii powoduje mikrouszkodzenia i stymuluje proces odnowy komórek jednocześnie.

Dzięki rewolucyjnemu połączeniu plazmy helowej z technologią fal radiowych, Renuvion jest idealnym rozwiązaniem do natychmiastowego napinania skóry i scalania tkanek po zabiegach liposukcji, wykonywania pełnego resurfacingu oraz napinania zwiotczałej skóry na twarzy i ciele. Jako jedyna technologia z dziedziny elektrochirurgii wykorzystuje działanie fal radiowych do podgrzania helu, który zmienia swój stan skupienia w plazmę. Renuvion oferuje długo oczekiwaną alternatywę dla bardziej inwazyjnych procedur, zapewniając przełomowe rezultaty przy niższym ryzyku i krótszym czasie rekonwalescencji.

Końcówki sprzętu pozwalają na wieloaspektowe wykorzystanie Renuvion. Z jednej strony, do działania zewnętrznego, czyli cięcia skóry z jednoczesną koagulacją, czy bezdotykowej ablacji skóry w celu jej odmłodzenia. Z drugiej strony, do działania wewnętrznego, pobudzającego proces obkurczania się wiotkiej skóry jako uzupełnienie zabiegów odsysania tkanki tłuszczowej różnych okolic ciała, szczególnie, gdy istnieje ryzyko pozostania wiotkiej skóry po usunięciu nadmiaru tłuszczu.

Jak można ją wykorzystać do poprawy Twojego wyglądu?

Renuvion powoduje obkurczenie i stymulację produkcji kolagenu- najobficiej występującego białka w ludzkim ciele. Znajduje się on w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Kolagen tworzy rusztowanie i zapewnia siłę i strukturę, utrzymując ciało razem. Jednocześnie, zakotwicza komórki między sobą, wpływając na wytrzymałość i elastyczność skóry.

Zewnętrznie

Ablacja skóry przy pomocy J-Plazmy Renuvion polega na bezdotykowym złuszczaniu naskórka z jednoczesną przebudową struktury skóry. Pobudzane i obkurczane włókna kolagenowe pozwalają uzyskać efekt ujędrnienia skóry i jej wygładzenia, a głębokie złuszczanie zniwelować zmarszczki i przebarwienia.

Zjonizowana energia doprowadzana do górnej warstwy skóry, działa jak głęboki peeling, co pozwala na jej odświeżenie i napięcie, dając młodszy wygląd.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg jest małoinwazyjny, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym i może być stosowany w okolicach całej twarzy, szyi, dekoltu, piersi, dłoni, ramion, brzucha, ud czy kolan. Innym zastosowaniem będą również zmiany potrądzikowe, blizny, głębokie zmarszczki wokół ust i oczu.

Rekonwalescencja po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu może być odczuwany dyskomfort w postaci bólu i podrażnienia skóry oraz uczucia ściągania czy jej napięcia, które mijają w ciągu 48 godzin. Na powierzchni widoczne są zaczerwienia, obrzęk i strupy, które wymagają 14 dniowej rekonwalescencji.

Przeciwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniem są wszelkie stany zapalne okolic poddawanych leczeniu jak: opryszczka, wysypka, alergia, podrażnienia czy rany. Działaniu J-Plazmy Renuvion nie wolno również poddawać kobiet w ciąży i w czasie karmienia. Zabieg nie może być wykonywany, gdy stosowane są leki przeciwkrzepliwe, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia krwawienia i krwiaków wymagających dłuższego okresu leczenia

Wewnętrznie

Renuvion można pobudzać włókna kolagenowe skóry, wprowadzając odpowiednią sondę poprzez niewielkie 3 mm nacięcie pod skórę. Wygenerowana energia jest na tyle ciepła, by spowodować obkurczenie i stymulację produkcji włókien kolagenowych skóry i na tyle zimna, że jej nie oparza. Jej działanie powoduje napięcie wiotkiej skóry, szczególnie jako uzupełnienie po zabiegach odsysania tkanki tłuszczowej. Plazmę można wykorzystać w procesie liposukcji podbródka, ramion, brzucha, talii, ud czy kolan, głównie, gdy pozostaje ryzyko nieobkurczenia się skóry w odpowiednim satysfakcjonującym stopniu.

J-Plazma Renuvion
J-Plazma Renuvion

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg najczęściej wymaga znieczulenia ogólnego, do którego należy się odpowiednio przygotować wykonując zlecone badania. Należy odstawić wszelkie leki mogące spowodować pojawienie się krwiaków i siniaków.

Jak przebiega zabieg:

Dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Kandydatami do tego rodzaju zabiegu są osoby od 40 do 80 roku życia, ze średnią lub lekko wiotką skórą twarzy i całego ciała. Można także wykonać tzw. „Test szczypania”, który jest sposobem na uzyskanie informacji, czy dany obszar zostałby poprawiony przez liposukcję: skóra i tłuszcz są trzymane lub „szczypane” między kciukiem a palcami, określając ilość tłuszczu, jego ruchliwość, oraz stopień, w jakim powiększony obszar jest spowodowany zlokalizowanym powierzchownym złogiem tłuszczu, a nie mięśniami brzucha, tłuszczem w jamie brzusznej lub innymi strukturami.

J-Plazma Renuvion

Rekonwalescencja po zabiegu?

Po zabiegu okolice operowane mogą być obolałe i opuchnięte z widocznymi zasinieniami i obrzękiem. Skóra tych okolic może być zaczerwieniona i podrażniona. Przez pierwsze 12-48 godzin po zabiegu należy odpoczywać. Miejsc wykonania zabiegu nie wolno schładzać lodem ani ogrzewać. Przez okres do 4 tygodni należy stosować odpowiedni strój uciskowy, a w przypadku podbródka tylko kilka dni. W przypadku zabiegów szyi należy spać z zagłówkiem uniesionym pod kątem 30 stopni i szyją rozprostowaną na wałku lub zwiniętym ręczniku. Należy unikać bezpośredniego oddziaływania promieni społecznych, dopóki rana po zabiegu nie zagoi się całkowicie. Należy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym zgodnie z zaleceniami.

Efekty zabiegu z reguły widoczne są po ok. 3-6 miesiącach, lecz remodeling kolagenu może trwać nawet do roku czasu.