Co to jest plazma?
Pojęcie plazmy zostało wprowadzone w 1928 roku przez amerykańskiego fizykochemika Irvinga Langmuira, zdobywcy nagrody Nobla w 1932 roku. Plazma zwana jest czwartym we Wszechświecie stanem skupienia materii (trzy podstawowe to: ciało stałe, ciecz i gaz). Jest ona zjonizowanym gazem, który przewodzi ładunki elektryczne.
Wyróżniamy jej dwie postacie:
- plazmę „gorącą” będącą składnikiem gwiazd i powstającą podczas wybuchu bomby wodorowej
- plazmę „zimną”, niskotemperaturową tzw. cold plasma, która powstaje w temperaturze pokojowej
Zjawiskiem powstawania plazmy jest także błyskawica i zorza polarna.


Plazma niskotemperaturowa składa się z mieszaniny zjonizowanych oraz niezjonizowanych cząsteczek i atomów w stanie podstawowym lub wzbudzonym, wolnych rodników gazu np. tlenu, azotu, ozonu oraz elektronów i promieniowania UV.
Do czego się ją wykorzystuje?
Plazma niskotemperaturowa działa przeciw bakteriom, drożdżom, pleśniom i wirusom w różnych ich postaciach. Działanie jej polega na uszkodzeniu komórek tych mikroorganizmów poprzez:
- uszkodzenie ściany i błony komórkowej, czyli przerwanie ich ciągłości na skutek uderzeń reaktywnymi składnikami plazmy, co doprowadza do lizy (rozpadu) komórek
- uszkodzenie DNA przez powstające promienie UV o wysokiej wartości energetycznej i dużym stopniu absorpcji przez cząsteczki DNA i RNA, co doprowadza do fragmentacji nukleidu jąder komórkowych
ZZimna plazma wykorzystywana jest w oczyszczaniu produktów żywnościowych z mikroorganizmów, nie zmieniając ich struktury i ich właściwości smakowych czy zapachowych. Zupełnie inaczej niż w przypadku obróbki termicznej. A szczególnie, w dekontaminacji drobnoustrojów z produktów takich jak: warzywa, owoce, mięso, przyprawy, nasiona i soki.
Stosowana jest również w stomatologii i w leczeniu nowotworów, czyli w ginekologii, chirurgii onkologicznej, urologii oraz kardiochirurgii czy torakochirurgii. Jej działanie polega z jednej strony na usuwaniu mikroorganizmów z powierzchni biologicznych i sprzętu medycznego, a z drugiej zaś, koncentrując jej działanie na komórkach fizjologicznych i nowotworowych, hamuje rozwój nowotworów, przyspieszając gojenie trudnych ran.
Działanie plazmy zależy od wielkości dawki. Małe dawki niszczą drobnoustroje, średnie przyspieszają gojenie ran zwiększając proliferację komórek, wydzielanie czynnika wzrostu oraz apoptozę komórek nowotworowych. Wysokie dawki są jednak szkodliwe dla wszystkich komórek.
Czym jest Renuvion?
Renuvion to unikalna technologia stworzona w USA, łącząca plazmę helową (gaz) z energią elektryczną, radiową (RF – radiofrequency). Połączenie obu energii powoduje mikrouszkodzenia i stymuluje proces odnowy komórek jednocześnie.
Dzięki rewolucyjnemu połączeniu plazmy helowej z technologią fal radiowych, Renuvion jest idealnym rozwiązaniem do natychmiastowego napinania skóry i scalania tkanek po zabiegach liposukcji, wykonywania pełnego wygładzania oraz napinania zwiotczałej skóry twarzy i całego ciała. Jako jedyna technologia z dziedziny elektrochirurgii wykorzystuje działanie fal radiowych do podgrzania helu, który zmienia swój stan skupienia w plazmę (zjonizowany gaz).
Dzięki rewolucyjnemu połączeniu plazmy helowej z technologią fal radiowych, Renuvion jest idealnym rozwiązaniem do natychmiastowego napinania skóry i scalania tkanek po zabiegach liposukcji, wykonywania pełnego resurfacingu oraz napinania zwiotczałej skóry na twarzy i ciele. Jako jedyna technologia z dziedziny elektrochirurgii wykorzystuje działanie fal radiowych do podgrzania helu, który zmienia swój stan skupienia w plazmę. Renuvion oferuje długo oczekiwaną alternatywę dla bardziej inwazyjnych procedur, zapewniając przełomowe rezultaty przy niższym ryzyku i krótszym czasie rekonwalescencji.
Renuvion oferuje długo oczekiwaną alternatywę dla bardziej inwazyjnych procedur, zapewniając przełomowe rezultaty przy niższym ryzyku i krótszym czasie rekonwalescencji.
Końcówki sprzętu pozwalają na wieloaspektowe wykorzystanie Renuvion. Z jednej strony zewnętrznego, czyli cięcia skóry z jednoczesną koagulacją, czy bezdotykowej ablacji skóry w celu jej odmłodzenia. Z drugiej strony, do działania wewnętrznego, pobudzającego proces obkurczania się wiotkiej skóry jako uzupełnienie zabiegów odsysania tkanki tłuszczowej różnych okolic ciała, szczególnie, gdy istnieje ryzyko pozostania wiotkiej skóry po usunięciu nadmiaru tłuszczu.
Jak można ją wykorzystać do poprawy Twojego wyglądu?
Renuvion powoduje stymulację produkcji kolagenu i obkurczanie się jego włókien. Jest to białko najobficiej występujące w ciele człowieka, bowiem znajduje się on w kościach, ścięgnach oraz skórze. Kolagen tworzy rusztowanie i zapewnia siłę oraz strukturę, utrzymując ciało razem. Jednocześnie, zakotwicza komórki między sobą, wpływając na wytrzymałość i elastyczność skóry.
Liposukcja z wykorzystaniem technologii Renuvion
Dzięki technologii Renuvion można pobudzać włókna kolagenowe skóry, co stanowi doskonałe uzupełnienie zabiegu odsysania tkanki tłuszczowej. Do wprowadzenia sondy pod skórę wykorzystuje się wcześniejsze niewielkie nacięcia 3 mm. Wygenerowana energia jest na tyle skuteczna, by spowodować obkurczenie wiotkiej skóry i stymulację produkcji włókien kolagenowych, ale nie powoduje oparzenia skóry. Plazmę można wykorzystać w procesie liposukcji podbródka, ramion, brzucha, talii, ud czy kolan, zwłaszcza, gdy istnieje ryzyko niedostatecznego obkurczenia się skóry.


Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg najczęściej wymaga znieczulenia ogólnego, do którego należy się odpowiednio przygotować wykonując zlecone badania. W przypadku niewielkiego obszaru jak podbródek czy kolana zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym. Należy odstawić wszelkie leki mogące spowodować pojawienie się krwiaków i siniaków. Przeciwwskazaniem jest także krwawienie miesiączkowe.
Jak przebiega zabieg:
Dla kogo przeznaczony jest zabieg?
Kandydatami do tego rodzaju zabiegu są osoby od 40 do 80 roku życia, z średnią lub lekko wiotką skórą całego ciała. Można także wykonać tzw. „Test szczypania”, który jest sposobem na uzyskanie informacji o ilości tkanki tłuszczowej podskórnej i leżącej głębiej, a także o nadmiarze wiotkiej skóry.
Rekonwalescencja po zabiegu
Po zabiegu okolice operowane mogą być obolałe i opuchnięte z widocznymi zasinieniami i obrzękiem. Skóra tych okolic może być zaczerwieniona i podrażniona. Przez pierwsze 12-48 godzin po zabiegu należy odpoczywać. Miejsc wykonania zabiegu nie wolno schładzać lodem ani ogrzewać. Przez okres do 4 tygodni należy stosować odpowiedni strój uciskowy, a w przypadku podbródka zalecany opatrunek uciskowy nosi się tylko kilka dni. W przypadku zabiegów szyi należy spać z zagłówkiem uniesionym pod kątem 30 stopni i szyją rozprostowaną na wałku lub zwiniętym ręczniku. Należy unikać bezpośredniego oddziaływania promieni społecznych, dopóki rana po zabiegu nie zagoi się całkowicie. Należy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym zgodnie z zaleceniami.
Efekty zabiegu z reguły widoczne są po ok. 3-6 miesiącach, lecz okres przebudowy kolagenu może trwać nawet do roku czasu.