tel. 61 81 87 550
Piękno jest w Tobie

J-Plazma Renuvion, czyli „zimna” plazma

J-Plazma Renuvion

Pojęcie plazmy zostało wprowadzone w 1928 roku przez amerykańskiego fizykochemika Irvinga Langmuira, zdobywcy nagrody Nobla w 1932 roku. Plazma zwana jest czwartym we wszechświecie stanem skupienia materii (trzy podstawowe to: ciało stałe, ciecz i gaz). Jest ona zjonizowanym gazem, który przewodzi ładunki elektryczne.

Wyróżniamy jej dwie postacie:

  • plazmę „gorącą”, będącą składnikiem gwiazd i powstającą podczas wybuchu bomby wodorowej,
  • plazmę „zimną”, niskotemperaturową tzw. coldplasma, która powstaje w temperaturze pokojowej.

Zjawiskiem powstawania plazmy jest także błyskawica i zorza polarna.

J-Plazma Renuvion
J-Plazma Renuvion

Plazma niskotemperaturowa składa się z mieszaniny zjonizowanych oraz niezjonizowanych cząsteczek i atomów, w stanie podstawowym lub wzbudzonym, wolnych rodników gazu np. tlenu, azotu, ozonu oraz elektronów i promieniowania UV.

Plazma niskotemperaturowa działa przeciw bakteriom, drożdżom, pleśniom i wirusom w różnych ich postaciach. Działanie jej polega na uszkodzeniu komórek tych mikroorganizmów poprzez:

  • uszkodzenie ściany i błony komórkowej, czyli przerwanie ich ciągłości na skutek uderzeń reaktywnymi składnikami plazmy, co doprowadza do lizy (rozpadu) komórek.

J-Plazma Renuvion

  • uszkodzenie DNA przez powstające promienie UV o wysokiej wartości energetycznej i dużym stopniu absorpcji przez cząsteczki DNA i RNA, co doprowadza do fragmentacji nukleoidu jąder komórkowych.

J-Plazma Renuvion

Zimna plazma wykorzystywana jest w oczyszczaniu produktów żywnościowych z mikroorganizmów, nie zmieniając ich struktury i ich właściwości smakowych czy zapachowy. Zupełnie inaczej niż w przypadku obróbki termicznej. A szczególnie, w dekontaminacji drobnoustrojów z produktów takich jak: warzywa, owoce, mięso, przyprawy, nasiona i soki.

Stosowana jest również w stomatologii i w leczeniu nowotworów, czyli w ginekologii, chirurgii onkologicznej, urologii, kardiochirurgii czy torakochirurgii. Jej działanie polega z jednej strony na usuwaniu mikroorganizmów z powierzchni biologicznych i sprzętu medycznego, a z drugiej zaś strony, koncentrując jej działanie na komórkach fizjologicznych i nowotworowych, hamuje rozwój nowotworów, przyspieszając gojenie trudnych ran.

Działanie plazmy zależy od wielkości dawki. Małe dawki niszczą drobnoustroje, średnie przyspieszają gojenie ran, zwiększając proliferację komórek, wydzielanie czynnika wzrostu oraz apoptozę komórek nowotworowych. Wysokie dawki są jednak szkodliwe dla wszystkich komórek.

W stomatologii natomiast zimna plazma znalazła zastosowanie do usuwania bakterii bytujących na powierzchni zębów powodujących zakażenia ust, zębów i dziąseł.

J-Plasma Renuvion to unikalna technologia stworzona w USA łącząca plazmę helową (gaz) z energią elektryczną, radiową (RF – radiofrequency). Połączenie obu energii powoduje mikrouszkodzenia i stymuluje proces odnowy komórek jednocześnie.

Końcówki sprzętu pozwalają na wieloaspektowe wykorzystanie J-Plasmy Renuvion. Z jednej strony, do działania zewnętrznego, czyli cięcia skóry z jednoczesną koagulacją, czy bezdotykowej ablacji skóry w celu jej odmłodzenia. Z drugiej strony, do działania wewnętrznego, pobudzającego proces obkurczania się wiotkiej skóry jako uzupełnienie zabiegów odsysania tkanki tłuszczowej różnych okolic ciała, szczególnie, gdy istnieje ryzyko pozostania wiotkiej skóry po usunięciu nadmiaru tłuszczu.

Działanie zewnętrzne:

Ablacja skóry przy pomocy J-Plazmy Renuvion polega na bezdotykowym złuszczaniu naskórka z jednoczesną przebudową struktury skóry. Pobudzane i obkurczane włókna kolagenowe pozwalają uzyskać efekt ujędrnienia skóry i jej wygładzenia, a głębokie złuszczanie zniwelować zmarszczki i przebarwienia.

J-Plazma Renuvion

Zjonizowana energia doprowadzana do górnej warstwy skóry, działa jak głęboki peeling, co pozwala na jej odświeżenie i napięcie, dając młodszy wygląd.

Zabieg jest małoinwazyjny, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym i może być stosowany w okolicach całej twarzy, szyi, dekoltu, piersi, dłoni, ramion, brzucha, ud czy kolan. Innym zastosowaniem będą również zmiany potrądzikowe, blizny, głębokie zmarszczki wokół ust i oczu. Bezpośrednio po zabiegu może być odczuwany dyskomfort w postaci bólu i podrażnienia skóry oraz uczucia ściągania czy jej napięcia, które mijają w ciągu 48 godzin. Na powierzchni widoczne są zaczerwienia, obrzęk i strupy, które wymagają 14 dniowej rekonwalescencji.

Zabieg nie może być wykonywany, gdy stosowane są leki przeciwkrzepliwe, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia krwawienia i krwiaków wymagających dłuższego okresu leczenia. Przeciwwskazaniem są także wszelkie stany zapalne okolic poddawanych leczeniu jak: opryszczka, wysypka, alergia, podrażnienia czy rany. Działaniu J-Plazmy Renuvion nie wolno również poddawać kobiet w ciąży i w czasie karmienia.

Działanie wewnętrzne:

J-Plasmą Renuvion można pobudzać włókna kolagenowe skóry, wprowadzając odpowiednią sondę poprzez niewielkie 3 mm nacięcie pod skórę. Wygenerowana energia jest na tyle ciepła, by spowodować obkurczenie i stymulację produkcji włókien kolagenowych skóry i na tyle zimna, że jej nie oparza. Jej działanie powoduje napięcie wiotkiej skóry, szczególnie jako uzupełnienie po zabiegach odsysania tkanki tłuszczowej. Plazmę można wykorzystać w procesie liposukcji podbródka, ramion, brzucha, talii, ud czy kolan, głównie, gdy pozostaje ryzyko nieobkurczenia się skóry w odpowiednim satysfakcjonującym stopniu.

Kandydatami do tego rodzaju zabiegu są osoby od 40 do 80 roku życia, ze średnią lub lekko wiotką skórą twarzy i całego ciała. Zabieg najczęściej wymaga znieczulenia ogólnego, do którego należy się odpowiednio przygotować wykonując zlecone badania. Należy odstawić wszelkie leki mogące spowodować pojawienie się krwiaków i siniaków. Po zabiegu okolice operowane mogą być obolałe i opuchnięte z widocznymi zasinieniami i obrzękiem. Skóra tych okolic może być zaczerwieniona i podrażniona. Przez okres do 4 tygodni należy stosować odpowiedni strój uciskowy, w przypadku podbródka tylko kilka dni. Efekty zabiegu z reguły widoczne są po ok. 3-6 miesiącach, lecz remodeling kolagenu może trwać nawet do roku czasu.