tel. 61 81 87 550
Piękno jest w Tobie

Atrybut męskości

Nieprzypadkowo ta część męskiego ciała przyciąga tak wiele uwagi zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wszak jest to symbol płodności i siły męskiego impetu. We wszystkich kulturach na przestrzeni wieków stawiano go w centrum uwagi.

Był natchnieniem poetów i rzeźbiarzy. Penis, bo o nim mowa, może być źródłem męskiej dumy, ale też ogromnego kompleksu. Wszak gdy natura nie dała mu należytego kształtu lub wielkości, to zamiast satysfakcji może powodować skrępowanie, a czasem rozpacz.

Nadmierne skrzywienie penisa może prowadzić do zaburzeń w odbyciu stosunku płciowego. Jedynym ratunkiem pozostaje wówczas leczenie operacyjne, które przywraca mu należyty kształt.

Nieco odmienny charakter ma ocena wielkości tego narządu. Wszak, jak każda inna część ciała, może być większy lub mniejszy. Zależnie od rasy długość penisa waha się od 10 do 20 cm. Podobnie sprawa ma się z jego obwodem. Czy jednak istnieje jeden idealny wymiar satysfakcjonujący przedstawicieli obu płci? Oczywiście nie, bowiem nie sposób ustalić jednego niepodważalnego wzorca.

Atrybut męskościCóż jednak poradzić, gdy długość i obwód nie spełniają oczekiwań partnerów? W sukurs pokrzywdzonym przychodzi chirurgia. Coraz częściej wykonywane są na świecie zabiegi wydłużania męskiego członka. Polegają one najczęściej na przecięciu więzadła łączącego ciała jamiste penisa ze spojeniem łonowym. Operacja pozwala na wydłużenie członka o 2-3 cm. Wiąże się jednak z pozostawieniem szpecących blizn w okolicy łonowej. Z tego też powodu metoda ta ma więcej przeciwników niż zwolenników. Większą popularnością cieszy się zabieg powiększenia średnicy penisa przy użyciu własnej tkanki tłuszczowej. Właściwie wykonany zabieg pozwala na widoczną poprawę gabarytów członka przy minimalnym stopniu ryzyka powikłań. Wykonywany jest najczęściej w krótkim znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu przez tydzień utrzymuje się obrzęk członka. Przez dwa tygodnie obowiązuje też wstrzemięźliwość płciowa. Te umartwienia opłacają się, bowiem mimo tego, że część tkanki tłuszczowej ulega wchłonięciu, jednak ta część, która pozostaje, zapewnia satysfakcjonującą poprawę gabarytów penisa. Istnieje nadto możliwość powtórzenia operacji i uzyskania jeszcze większych rozmiarów.

Stosowane obecnie operacje korekcji kształtu i wielkości penisa zapewne nie wszystkich satysfakcjonują, ale dla bardzo wielu mężczyzn o rozsądnych oczekiwaniach stanowią dobry sposób leczenia ich z tak dotkliwego kompleksu.

dr n. med. Jerzy Kolasiński