Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Jak długo metoda chirurgicznego leczenia łysienia męskiego znana jest w świecie?

Jak długo metoda chirurgicznego leczenia łysienia męskiego znana jest w świecie? Kiedy po raz pierwszy takich zabiegów dokonano w Polsce?

Wyprodukowano już wiele płynów, szamponów i leków na porost włosów, jak dotąd – nieskutecznych. Ubytki owłosienia można korygować, stosując coraz bardziej doskonale imitujące naturalną strukturę i kolor włosów peruki. Ten sposób „leczenia” propagowany jest często jako niechirurgiczne leczenie łysienia męskiego, jednak jedynym trwałym i naturalnym sposobem jest leczenie chirurgiczne, polegające na uzupełnianiu ubytków owłosienia skóry głowy za pomocą przeszczepu włosów.

Technika przenoszenia mieszków włosowych z jednego miejsca na głowie w obręb innego jest znana od ponad stu lat. Pierwsze doniesienie dotyczące przeszczepów ukazało się w 1822 r. Dieffenbach opublikował pracę przedstawiającą eksperymentalne przeszczepianie sierści u zwierząt i piór u gęsi, W 1900 r., ponownie w niemieckiej literaturze, ukazała się praca poświęcona przeszczepom pojedynczych mieszków włosowych w okolicach brwi. Natomiast pierwszej próby wykonania przeszczepu włosów w okolicę skóry owłosionej głowy dokonał w 1939 r. japoński lekarz Okuda. Opublikowana przez niego praca ukazała się w „Japanese Journal of Dermatology” i dotyczyła przeszczepiania włosów metodą tzw. punch grafting w okolice głowy, brwi, wąsów i łona. Twórcą metody przeszczepu włosów stosowanej do dziś był Amerykański dermatolog Norman Orentreich. W 1952 r. chciał on opublikować pracę na ten temat w „Archives of Dermatology”, lecz została ona odrzucona jako nierealna. Dopiero siedem lat później, w 1959 r., została przyjęta do druku w „New York Academy of Sciences”. Technikę przeszczepiania włosów zaproponowaną przez Orentreicha nazwano punch – technique. Nie była ona Jednak doskonała, gdyż na powierzchni skóry pozostawały wyczuwalne zgrubienia i nierówności spowodowane znacznej wielkości bliznami wokół przeszczepów. Często też operowani mężczyźni skarżyli się na zaburzenia czucia okolic operowanych. Problem ten prawie zlikwidowano, gdy w 1981 r. Rolf Nordtrom opisał technikę stosowania mikro- i miniprzeszczepów. W 1984 r. Headington jako pierwszy zdefiniował, a od 1990 r. wielu innych (Limmer, Bernstein, Rassman, Shapiro i inni) spopularyzowało pojęcie zespołu mieszków włosowych (follicular units). W Polsce pierwszych operacji przeszczepów włosów dokonał Jerzy Kolasiński w 1984 r. Swoje pierwsze doświadczenia w leczeniu łysienia przedstawił na sympozjum we Wrocławiu w 1988 r.