Mezoterapia | Klinika Kolasiński
Tel. +48 61 81 87 550 Tel. kom. +48 783 004 005

Prestiżowa nagroda dla dr n. med. Jerzego Kolasińskiego

Mezoterapia

Jako pierwszy mezoterapię zastosował francuski lekarz Michael Pistor. Na świecie ta metoda leczenia jest z powodzeniem stosowana już od około 50 lat. Od 30 lat wykorzystuje się ją w dermatologii estetycznej, tak w celach leczniczych jak i w profilaktyce.

Zabieg mezoterapii polega na bezpośrednim ostrzykiwaniu chorobowo zmienionych miejsc odpowiednio dobranymi substancjami leczniczymi. Jest to też sposób na poprawę wyglądu skóry. Dzięki wstrzyknięciu substancji czynnych poprawiany jest metabolizm komórek, a fibroblasty są pobudzane do produkcji kolagenu i elastyny. W efekcie poprawy mikrokrążenia, skóra staje się lepiej odżywiona, poprawia się także metabolizm komórek tłuszczowych.

Mazoterapia ma swoje zastosowanie także w profilaktyce, zwłaszcza przeciwstarzeniowej – zabiegi zmniejszają objawy starzenia się skóry, takie jak zmarszczki czy jej wiotczenie. Nie ma przeciwwskazań do łączenia tej metody z innymi zabiegami estetycznymi.

Technika zabiegu

Podczas zabiegu skóra jest ostrzykiwana substancją leczniczą przy użyciu strzykawki lub specjalnego pistoletu. Zabieg nie jest bolesny, jednak w przypadku osób szczególnie wrażliwych można zastosować krem znieczulający.

Po zabiegu mogą pojawić się reakcje skórne takie jak lekki obrzęk, zasinienie czy drobne pęcherzyki, jednak szybko one ustępują (zazwyczaj po kilku godzinach, najpóźniej po kilku dniach). Ryzyko wystąpienia alergii jest tu znikome.

Zabieg trwa od 15 do 40 minut.

Mikronakłuwanie

Jest to forma klasycznej mezoterapii (tzn. mezoterapii igłowej). Współczesna forma różni się od niej tym, że do zabiegu wykorzystywane są specjalne rollery wyposażone w wiele mikroigieł (od kilkudziesięciu do kilkuset), za pomocą których wykonuje się dziesiątki tysięcy małych ukłuć. Długość igieł jest różna, w zależności od celu jakiemu ma służyć zabieg.

Płytkie mikronakłuwanie, wykonywane przed aplikowaniem preparatów kosmetycznych, umożliwia substancjom aktywnym lepszą penetrację skóry (rola promotora). W pielęgnacji domowej stosuje się najkrótsze igły o długości od 0,2 do 0,5 mm (po zabiegu z użyciem igieł o długości 0,5 mm może wystąpić na skórze obrzęk i rumień, mimo to bywa wykonywany w domu, zwłaszcza przez osoby, które wcześniej przyzwyczaiły się do zabiegów krótszymi igłami).

Głębokie nakłucia (igłami o długości 1 mm lub więcej), odczuwane przez skórę jako uraz, wywołują reakcję fizjologiczną, która prowadzi do stymulacji naturalnych mechanizmów naprawczych i przebudowy tkanek. W efekcie zwiększa się produkcja kolagenu, a naskórek staje się grubszy, co z kolei pozwala na niwelowanie objawów starzenia się skóry, zmniejszenia efektów działania grawitacji, a także redukcję powstałych już zmian, takich jak rozstępy czy trądzik zaskórnikowy. Zabieg może być też stosowany w terapii łysienia.

Podobne efekty możemy osiągnąć stosując podciśnienie, dzięki któremu zasysamy skórę. Tu igła jest krótsza, nakłucia płytsze, a kanaliki pozostają otwarte krócej, ale mimo to działamy w warstwie brodawkowatej.

W przypadku, kiedy naszym celem jest pełna rewitalizacja skóry, niezbędne jest użycie dłuższych igieł – powyżej 2 mm. Redukcja ubytków, blizn zanikowych, rozstępów, lift twarzy – wymaga igieł od 2,5 do 5 mm długości. Zabieg jest skuteczny, a jego efekty nierzadko spektakularne, zwłaszcza przy redukcji rozstępów. Tego typu zabieg jest jednak bolesny i powoduje chwilowe wyłączenie z codziennych zajęć.

Roller medyczny

Tylko jeśli doprowadzimy do uszkodzenia naczyń krwionośnych (skrwawienia), spowodujemy wydzielanie się płytek krwi i czynników wzrostu oraz zainicjujemy proces naprawczy.

Taki efekt otrzymujemy właśnie stosując roller. Podczas zabiegu w skórze tworzy się tysiące małych otworków. Bardzo istotne jest, by były one rozłożone równomiernie i bardzo gęsto, dzięki czemu ślady po igłach nie będą widoczne. W przeciwnym razie do poprawienie tych błędów będziemy mogli potrzebować nawet kilku dodatkowych zabiegów.

Tam gdzie nie było nakłuć, naskórek pozostaje nieuszkodzony, dzięki czemu szybko się goi. Utworzony przez igłę kanalik pozostaje otwarty przez około 20 minut. Przez ten czas pacjent pozostaje jeszcze pod naszą opieką, po czym wraca do domu. Po 3-4 dniach można już wykonać makijaż i iść do pracy. Ślady po nakłuciach znikają zazwyczaj całkowicie po 5 dniach. Wyjątek stanowią okolice oczodołów – wtedy wchłanianie trwa ok. 7-10 dni. Bardzo istotny jest fakt, że mikronakłuwanie nie powoduje powikłań, takich jak np. przebarwienia czy tkliwość, które często pojawiają się po użyciu laserów.

Przy długości igły większej niż 2 mm, zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Wskazania do mezoterapii

  • przeciwdziałanie starzeniu się skóry
  • wypadanie włosów
  • cellulit

Przeciwskazania do zabiegu

  • alergie
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • choroby nowotworowe
  • zmiany zapalne
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
  • cukrzyca
  • stany zapalne na skórze, ropne
  • opryszczka